Konuşmacılar

Speaker

ZAFER DEMİRKOL

YAPAY ZEKA MENTOR VE YAZAR

Programlamaya 1985 yılında 16 yaşında başladı. Televizyona bağlanan bir Sinclair bilgisayar ile ilk "Merhaba Dünya" programını yazdı. 18 yaşında Boğaziçi Üniversitesinde Quick Basic kurslarına katıldı. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini kazandı, okurken sürekli kod yazmaya devam etti. Üniversitedeyken karmaşık sayılarla 4 işlem yapan bir program, animasyon, teklif hazırlama gibi uygulamalar geliştirdi.

Üniversite bittikten sonra değişik firmalarda çalıştı. 1999 yılında Genel Müdür olarak çalıştığı firmadan ayrılarak Avustralya'da " New South Wales" Üniversitesinde "English for Business Communication" eğitimi aldı. Bu yıllarda hızla gelişen Web teknolojilerini yakından takip ederek, değişik uygulamalar geliştirdi.

Avustralya'da Üniversitede çalışma gruplarında Web yazılımları üzerine olan bilgisini arttırdı. ASP (Active Server Pages) ile burada tanıştı. Türkiye'ye döndüğünde ilk ASP kitabını yayınladı. Kitap ilk çıktığı yıl 5 ve toplamda 14 baskı yaparak satış rekorları kırdı. Daha sonra ASP.NET teknolojisine ait kitapları yayınlandı. Şu ana kadar toplam 11 kitabı yayınlanmıştır.

Profesyonel kariyerine pek çok proje ve yazılım firmasında çalışarak devam etti. "PC World", Byte, "Mobile Life" dergilerinde köşe yazarlığı yaptı. Yazılım üzerine onlarca makale yayınladı. 3 dönem Microsoft MVP (Most Valuable Professional) seçildi.

Yeditepe, Maltepe,  Bahçeşehir ve Medipol üniversitelerinde, "Bilgisayar Mühendisliği", "Bilişim Teknolojileri", "Bilgisayar Öğretmenliği", "Bilişim Yönetim Sistemleri" fakültelerinde değişik dönemlerde "Nesneye Yönelik Programlama", "Web Programlama", "İleri Web Tasarımı", "Veritabanı Programlama", "Mobil Programlama", “Python”, “Yapay Zeka” dersleri verdi ve vermeye devam etmektedir.

Son yazdığı “Çocuklar için Kodlama” kitabı 4. Baskıya ulaştı ve İngilizceye çevrildi. Kategorisinde halen en çok satan kitap.

36 yıllık programcılık tecrübesini kitapları, makaleleriyle paylaştığı gibi Profesyonel eğitimlerle de genç programcılara aktarmakta. Özel sektör, kamu ve devlet kuruluşlarına değişik yazılım teknolojileri konusunda onlarca eğitim düzenlemiş, düzenlemektedir. Profesyonellere yönelik düzenlediği eğitim konuları: ASP.NET MVC, JavaScript, Mobil Hybrid Programlama, HTML5, JQuery, CSS3, iOS swift, AngularJs, Python ve “Yapay Zeka Teknolojileri”  dir.

Son yıllarda Yapay Zeka çalışmalarına odaklandı. Çalışmalarını linkedin, medium ve twitter'dan takip edebilirsiniz.

Avrupa Yapay Zeka Birliği Üyesidir.

"Desteklenen : Dijital Teknolojileri Geliştiriciler Projesi  www.dtg.org.tr"