Konuşmacılar

Speaker

PROF. DR. FERHUNDE ÖKTEM

FERHUNDE ÖKTEM RUH SAĞLIĞI MERKEZİ

Ferhunde Öktem  Bursa’da doğdu.  Hacettepe Üniversitesi Psikoloji  Bölümünü bitirdi.  Aynı Üniversitede 1983 yılında doktor, 1988 yılında doçent ve 1998 yılında profesör unvanlarını aldı. Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği’nde göreve başladı, 1977-2017 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda öğretim üyeliği yapmıştır. Halen sevgili Üniversitesinde derslerini vermeyi sürdürmektedir.

Kurucuları arasında olmaktan onur duyduğu Türk Psikologlar Derneği’nin “1 Numaralı” üyesidir. Etik Kurul ve Testler Komisyonu başkanlıklarını yürütmektedir.

EUROPSY-Avrupa Psikoloji Sertifikası unvanını sahibidir. Avrupa Psikoterapide Uzmanlık Sertifikası Ulusal Ödüllendirme Kurulu Türkiye Komisyonu üyesidir.

Kuruluşundan başlayarak 2018 yılına dek Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) Bilim kurulu üyeliğinde bulunmuştur.

Jimnastikçi olarak başladığı spor yaşantısı, hakem, Federasyon üyeliği, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü Spor Sağlık Yüksek Kurulu ile sürmüştür. Sporcu Sağlık Karnesinin hazırlanışı, federasyon Sağlık Kurullarının oluşumu, zararlı alışkanlıklarla baş etme, sporda şiddetin önlenmesi gibi konularda çalışmıştır.

Üstün yetenekli çocukların seçimi ve eğitimi, korunmaya muhtaç çocuklar,  yasayla sorun yaşayan çocuklar, engelli bireyler, zararlı alışkanlıklar ve madde bağımlılığı ile mücadele, çocuk ihmal ve istismarını önleme, okulda, sporda şiddet ve önlenmesi, eğitim sistemleri, sorunları ve çözüm yolları, çocuk, genç ve ana babalara yönelik çok sayıdaki radyo ve televizyon programları, öğretmenlere ve anne babalara yönelik  eğitimler ve paylaşımlar yaşamının her anını kapsamaktadır. 

“Otizmde Naltrekson Sağaltımının Davranışsal ve Biyokimyasal Boyutları” isimli araştırma ile  1995 yılı Prof. Dr. Mualla Öztürk Çocuk Ruh Sağlığı Ödülü’nü kazanan ekipte yer almıştır. Türk Psikiyatri Dergisi 2009 araştırma ödülünü kazanan araştırma ekibindedir.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Psikoloji Bölümünde 1977 yılından bu yana uygulamalı ve kuramsal dersler vermektedir.

2017 yılında emekli olduktan sonra Ferhunde Öktem Ruh Sağlığı Merkezi’nde çalışmalarını sürdürmektedir. Sevgili öğrencileri, sorunlarını ve çözümleri paylaştığı çocuk, genç ve ana babalarla büyük bir ailenin üyesidir.  Sevgili kızı Zeynep’le bu yaşantıları paylaşmaktadır.